fbpx

Katalog badań

Pakiet „Lipidowy"

Lipidogram określa wynik badania laboratoryjnego, którym sprawdza się stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz triglicerydów.

Cholesterol - niezbędny składnik błony komórkowej. Wytwarzany jest głównie w wątrobie. Nadmiar cholesterolu może odkładać się na ścianach naczyń, powodując miażdżycę. Określenie poziomu cholesterolu pozwala na ocenę gospodarki tłuszczowej.

LDL - lipoproteiny o niskiej gęstości. LDL są uważane za niekorzystne, przyczyniają się do powstania miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Badanie LDL ocenia ryzyko miażdżycy i jej następstw, jak udar mózgu i zawał mięśnia sercowego.

HDL - lipoproteiny o wysokiej gęstości. HDL są uznawane za korzystne, ponieważ zbierają nadmiar cholesterolu i zwiększają jego degradację i eliminację z organizmu. HDL działa przeciwmiażdżycowo, dlatego jest nazywany "dobrym" cholesterolem.

Triglicerydy - służą jako nośniki i magazyn energii. Badanie ocenia gospodarkę tłuszczową i ryzyko miażdżycy. Wartości nieprawidłowe mogą wskazywać na zaburzenia przemiany materii, miażdżycę, nadużywanie alkoholu, cukrzycę, choroby nerek, wątroby, niedoczynność tarczycy. Zwiększone stężenie triglicerydów we krwi jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Kiedy i jak często należy je robić ?

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego: Osoby zdrowe od 20 roku życia powinna wykonywać to badanie co 5 lat. Badania pokazują, że aż 33,5 % osób w wieku 18-34 lata ma podwyższony poziom cholesterolu!

Prawidłowe wyniki to:

  • cholesterol całkowity – nie więcej niż 200 mg/dl,
  • LDL – poniżej 150 mg/dl,
  • HDL – u mężczyzn co najmniej 40 mg/dl oraz ponad 50 mg/dl u kobiet,
  • trójglicerydy – niezależnie od płci norma wynosi od 150 do 160 mg/dl.
  Nazwa Kod (ICD9) Czas oczekiwania,dni
Cholesterol całkowity
I99
1
Cholesterol HDL
K01
1
Cholesterol LDL
K03
1
Kwas moczowy w surowicy
M45
1
Trójglicerydy (TG)
O49
1

Lokalizacja
punktu pobrań

Punkt pobrań

Sprawdź nasze
pakiety badań

Pakiety badań

Nasze
Centrum Medyczne

Centrum medyczne medrex

Badania
Naukowe

Badania naukowe