Badania potencjałów wywołanych

Badania potencjałów wywołanych

Badanie potencjałów wywołanych:

  • Wzrokowych
  • Słuchowych
  • Somatosensorycznych (czuciowych)

Potencjały wywołane (ang. evoked potentials - EP albo event-related potentials - ERP) - potencjały elektryczne rejestrowane z powierzchni głowy po zadziałaniu odpowiedniego bodźca. Może to być bodziec wzrokowy (np. błysk światła), słuchowy lub czuciowy. W zależności od tego wyróżniamy wzrokowe potencjały wywołane, słuchowe potencjały wywołane, somatosensoryczne potencjały wywołane. 

Czemu służy badanie? 

Badanie potencjałów wzrokowych - umożliwia ocenę funkcji drogi wzrokowej - od siatkówki do kory wzrokowej (patrz dodatkowo badanie "Badania elektrofizjologiczne w okulistyce"). Badanie potencjałów słuchowych - pozwala ocenić połączenia między uchem wewnętrznym a korą płata skroniowego. Badanie potencjałów czuciowych - służy ocenie funkcji połączeń między zakończeniami czuciowymi w skórze a odpowiednim obszarem kory czuciowej mózgu.

Wskazania do wykonania badania.

  • Podejrzenie uszkodzenia drogi wzrokowej, słuchowej lub czuciowej.
  • Podejrzenie chorób demielinizacyjnych (np. stwardnienie rozsiane).
  • Podejrzenie uszkodzenia pnia mózgu.
  • Badanie potencjałów wzrokowych.

Pacjent siedzi około 1,5 m przed monitorem telewizyjnym. Badanie prowadzi się dla każdego oka oddzielnie. Bodźcem pobudzającym są błyski ekranu oraz wzorzec zmieniającej się szachownicy Bodziec powtarzany jest dla każdego oka 200 razy.

Badanie to różnicuje choroby siatkówki od chorób nerwu wzrokowego. Pozwala na rozpoznanie uszkodzenia nerwu wzrokowego w odcinku pozagałkowym, określenie zdolności widzenia uniemowląt i małych dzieci, ocenę czynności części nerwowej układu wzrokowego w oczach z nieprzejrzystymi ośrodkami optycznymi, a także umożliwia wykrywanie symulacji.

Badanie potencjałów słuchowych.

W trakcie badania pacjent leży. Bodźce słuchowe przekazywane są przez słuchawkę do każdego z ucha osobno. Natężenie dźwięku dobiera się dla każdego ucha indywidualnie i powinno ono przekraczać o 60 dB (decybeli) próg słyszalności. Bodziec dźwiękowy powtarzany jest 3000 razy.

Słuchowe potencjały wywołane są to sygnały elektryczne powstające na kolejnych piętrach drogi słuchowej, w odpowiedzi na bodziec dźwiękowy. Rejestrowane są na powierzchni czaszki, błony bębenkowej, w uchu środkowym lub bezpośrednio na powierzchni pnia mózgu. Jest to metoda obiektywna pozwalająca ocenić próg słyszenia oraz różnicować zaburzenia słuchu.

Badanie potencjałów czuciowych.

W trakcie badania pacjent leży. Elektroda drażniąca umieszczona jest na kończynie górnej lub dolnej, nad wybranym do badania nerwem. Natężenie bodźca pobudzającego powinno przekraczać 1,5 razy próg pobudliwości. Bodziec drażniący powinien być powtórzony 1000 razy.

Somatosensoryczne potencjały wywołane (SSEP) to badanie pokazujące, na ile sprawnie sygnały elektryczne przenoszą się z ciała do mózgu. Sygnały pokazują, czy nerwy łączące się z rdzeniem kręgowym są zdolne do wysyłania i otrzymywania informacji czuciowych, takich jak odczuwanie bólu, temperatury i dotyku. Badanie metodą SSEP wskazuje, czy istnieje ucisk rdzenia kręgowego lub nerwów. Pomaga w ustaleniu, w jakim stopniu nerw uległ uszkodzeniu. Dzięki niemu można się również dowiedzieć, czy istnieje ostroga kostna, przepuklina jądra miażdżystego lub inne źródło ucisku rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych. 

 

Centrum Medyczne MEDREX

Gwarantujemy profesjonalizm i doświadczenie naszego zespołu medycznego, wysoki standard obsługi oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Rejestracja

 

rejestracja@medrex.pl

tel. +48 85 749 94 43

mobile +48 607 734 083

PRAWA PACJENTA

Najczęściej odwiedzane

© 2016 Centrum medyczne MEDREX. Projekt i realizacja: web4net.eu

Search

Ta strona używa plików cookies. Przeglądając stronę wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności